Conference Recipients

2017 – 2018 Awardees


(En)gendering the Atlantic World

April 2018

Nicole Eustace (History) & Rebecca Goetz (History)

French Natures

October 2018

Phillip Usher (French) & Sarah Kay (French)

From West Africa to Southeast Asia: The History of Muhammad al-Jazuli’s Dala’il al-Khayrat prayer book (15th – 20th centuries)

March 2019

Guy Burak (Division of Libraries)

Future Philologies: Digital Directions in Ancient World Text

April 2018

Sebastian Heath (Institute for the Study of the Ancient World) & David Ratzan (Institute for the Study of the Ancient World)

Indian Cities: Histories of Indigenous Urbanism

February & March 2019

Andrew Needham (History) & Dean Saranillio (Social and Cultural Analysis)

James Baldwin’s Story of Childhood: A Symposium

September 2018

Nicholas Boggs (English) & Sybil Cooksey (Gallatin)

Literary Approaches to Talmudic Narratives

June 2018

Jeffrey Rubenstein (Hebrew and Judaic Studies) & Adam Becker (Religious Studies; Classics)

Mapping the Text

April 2018

Moacir de Sá Pereira (English) & Nicholas Wolf (Division of Libraries)

Mariners, Renegades, and Capitalism: Researching the Urban Atlantic for the Coming Century

April 2018

Ricardo Cardoso (Social and Cultural Analysis) & Thomas Sugrue (Social and Cultural Analysis; History)

Painting around 1800

November 2018

Michele Matteini (Art History) & Lillian Tseng (Institute for the Study of the Ancient World)

Postcolonial Spatialities

April 2018

Ato Quayson (English) & Jini Watson (English)

Precarious Sounds // Sounding Sanctuary

February 2018

Christine Dang (Music) & David Samuels (Music)

Seeing Beyond Binaries. The Cuban Revolution at 60

March 2019

Ada Ferrer (History) & Jill Lane (Spanish and Portguese)

Specters of Kant, They Say / Spectres de Kant, dit-on

March 2018

Gabriela Basterra (Comparative Literature; Spanish and Portuguese) & Ârash Tabrizi (Comparative Literature)

The Between: Couple Forms, Performing Together

April 2018

Barbara Browning (Performance Studies) & Karen Shimakawa (Performance Studies)

The Representations of Black People in French Cinema

April 2019

Frederic Viguier (French) & Anna McCarthy (Cinema Studies)

The Latin East: New Perspectives on Latin America-Middle East Ties

April 2018

Alejandro Velasco (Gallatin; History) & Sinan Antoon (Gallatin)

2016 – 2017 Awardees


5th Ancient Judaism Regional Seminar

Alex Jassen (Hebrew and Judaic Studies)

Africa and the Soviet Union: Technology, Ideology, and Culture

Robyn d’Avignon (History)

Anachronisms

Kristin Ross (Comparative Literature)

Anthologizing American Jewish Thought: A Scholars Workshop

Michah Gottlieb (Skirball Department of Hebrew and Judaic Studies)

Celebrating Hélène Cixous at Eighty

Tom Bishop (French) & Avital Ronell (Comparative Literature)

CityFood, NYC: A Political and Cultural History of Street Vending

Krishnendu Ray (Nutrition and Food Studies)

Curating Performance & Performance Studies

Malik Gaines (Performance Studies)

FESTIVAL IRENE

Gwendolyn Alker (Drama)

Global Dante Project — Symposium

Maria Luisa Ardizzone (Italian Studies)

Global Histories of Capital: A Conference on Political Economy and Historical Change

David Ludden (History

Historical Sociolinguistics Network Conference

Nicholas Wolf (Data Services)

New World Orders: Colonial Intimacies & Crip Exigencies

Hentyle Yapp (Art & Public Policy)

Plein Air: Aesthetic Inquiry in New Landscapes

Dana Karwas (Department of Technology, Culture and Society)

Rouch in the USA

Faye Ginsburg (Anthropology)

Scenes of Subjection at 20

Myisha Priest (Gallatin)

Sovereignty: The Indigenous Present

Jesse Bransford (Art and Art Professions)

The 50th Anniversary of Silver Apples of the Moon: Remembering the NYU Bleecker St. Studio

Robert Rowe (Music and Performing Arts Professions)

The Bestiary or Procession of Orpheus (1911)

Sarah Kay (French)

The Dead Sea Scrolls at 70, The Lewent Colloquium on Ancient Studies

Alex Jassen (Hebrew and Judaic Studies)

The Scribal Mind: Textual Criticism in Antiquity

Roger Bagnall (Institute for the Study of the Ancient World)

2015 – 2016 Awardees


Art, Archaeology, and the First Emperor: A Global Approach

Lan-ying Tseng (Institute for the Study of the Ancient World)

Communists in the Civil Rights Movement

Timothy Johnson (Collections Services, Bobst Library)

Digital Art History Online: A Symposium on Publishing

Jonathan Hay (Art History; Institute of Fine Arts)

Dúchas: Irish Landscapes and Environmental Legacies

Kelly Sullivan (Irish Studies)

Eat Spain up

Krishnendu Ray (Food Studies and Nutrition)

Envisioning Accessible Futures: Disability, Caregiving and Photography–American and French Perspectives

Faye Ginsburg (Anthropology)

Mistakes Were Made 2.0

Erica Robles-Anderson (Media, Culture, and Communication)

PROXIMITIES, LIMITS, DISTANCES, Contemporary Spanish and Latin American Performance Theories and Practices

Jo Labanyi (Spanish and Portuguese)

Revolution and its Narratives

Rebecca Karl (History)

Shakespeare and the Global Body

Katherine Williams (Literature and Creative Writing, NYU Abu Dhabi)

The Mechanics of Extraction: Comparing Principles of Taxation and Tax Compliance in the Ancient World

Andrew Monson (Classics)

True, Good, Beautiful (真善美): Politics and Forms of Virtue in Xi Jinping-era China

Lily Chumley (Media, Culture, and Communication)

2012 – 2013 Awardees


(Self)-Representation: Romani Music and Culture in Diaspora

Michael Beckerman (Music)

An Empire Remade? The New Deal, the Americans, and the Rise of Keynesian Internationalism

Greg Grandin (History) & Jill Lane (Spanish & Portuguese)

Between African Americans and Japanese: Traveling Texts

Nina Cornyetz (Gallatin)

Celestial Twins? Discussions, Readings, and a Concert Exploring the Relationship Between Music and Poetry

Gregory Erickson (Gallatin)

Feminism and Marxism in China’s Twentieth Century: Retrospect and Prospect

Rebecca Karl (History; East Asian Studies)

Gender, Imperialism, and Global Exchanges

Michele Mitchell (History)

Hegel to Russia and Back

Ilya Kliger (Russian and Slavic Studies)

Islamic Law in Society Research Workshop

Michael Gilsenan (Hagop Kevorkian Center for Near Eastern Studies)

Junior Scholars Workshop on Iranian Studies

Ali Mirsepassi (Gallatin)
Arang Keshavarzian (Hagop Kevorkian Center for Near Eastern Studies)

Latino/a Media Now: Consupmtion, Audiences, and Cultural Politics

Arlene Davila (Anthropology; Social & Cultural Analysis)

Methods and Approaches to Atlantic History: A Conference in Celebration of Karen Ordahl Kupperman

Nicole Eustace (History)

Photography and Imaging Lecture Series

Wafaa Bilal (Photogaphy & Imaging)

Program: Media and Literature

Lisa Gitelman (Media, Culture and Communication)

Re/forming Identities: The Artist’s Voice

Michael Dinwiddie (Gallatin)

Reading Dictatorship: Looking Back at the Postcolony

Jini Kim Watson (English)

Remapping Food

Jack Tchen (A/P/A Institute)

Rethinking Scren Melodrama: Global Perspectives

Richard Allen (Cinema Studies)

Reworking Political Concepts III

Jacques Lezra (Comparative Literature; English; Spanish and Portuguese)

Rising Up: The Hale Woodruff Murals and Beyond: A Symposium

Deborah Willis (Photogaphy & Imaging)

Roads Taken: The Great Jewsih Migration and the Peddlers Who Made it Possible

Hasia Diner (Hebrew and Judaic Studies)

Rouch After Rouch: Reframing a Legacy

Faye Ginsburg (Anthropology)

Surface Reading/Machine Reading: New Approaches to Texts and Text Data

Bill Blake (English) & Mara Mills (Media, Culture and Communication)

The Art and Science of Urban Farming

Amy Bentley (Nutrition; Food Studies; Public Health) & Kent Kirshenbaum (Chemistry)

The Religious Question in America: A Bicentennial Look at People v. Phillips

Marion Casey (Irish Studies)

The Sirens Go Silent: Memorial Colloquium for Friedrich A. Kittler

Avital Ronell (German; Comparative Literature; English), Arne Hoecker (German), Benjamin Kafka (Media, Culture and Communication) & Martin Rauchbauer (Deutsches Haus)

Vemeer’s Daughter

Lawrence Weschler (Journalism)

Verdi’s Third Century: Italian Opera Today

Phillip Mitsis (Classics)

Video in the Villages: Celebrating Three Decades of Inigenous Filmmaking

Faye Ginsburg (Anthropology) & Pegi Vail (Center for Media, Culture and History)

2011 – 2012 Awardees


Dante and Heterodoxy

Maria Luisa Ardizzoni (Italian Studies)

Music: Parts and Labor

Michael Beckerman (Music), Jessica Schwartz (Music), Benjamin Tausig (Music), Siv Lie (Music) & Anna Reidy (Music)

AUTOFICTION: Literature in France Today

Tom Bishop (French, Comparative Literature)

The Affect Factory

Barbara Browning (Performance Studies)

The Port Huron Statement @ 50

Robert Cohen (Steinhardt Teaching and Learning), Daniel Walkowitz (Social and Cultural Analysis, History) & Marilyn Young (History)

2012 Bioethics Conference: The Moral Brain

S. Matthew Liao (Center for Bioethics)

Latin American Art Bibliography: A Continuing Conversation

Amy Lucker (Institute of Fine Arts Library)

2012 Imagining America Conference

Randy Martin (Art and Public Policy), Dipti Desai (Art and Art Professions), Lorie Novak (Photography and Imaging) & Jack Tchen (Social and Cultural Analysis)

NOW! Visual Culture

Nicholas Mirzoeff (Media, Culture, and Communications)

Flirtations: Rhetoric and Aesthetics this Side of Seduction

Daniel Hoffman-Schwartz (Comparative Literature), Lauren Shizuko-Faraone (Comparative Literature) & Barbara Nagel (German)

Human Values and Digital Media: Getting From Theory to Practice

Helen Nissenbaum (Media, Culture, and Communications) & Luke Stark (Media, Culture, and Communications)

Visual Cultures and Visual Activism in African Women’s Photography

Awam Amkpa (Africana Studies, Drama) & Deborah Willis (Photography & Imaging)

Why Remember Guantanamo?

Haidy Geismar (Anthropology) & Liz Sevcenko (Public History and Archives)

What is the Artist of the 21st Century?: Peter Singer, With Artist’s Response

RoseLee Goldberg (Art & Art Professions)

Blowing Minds: The East Village Other, the Rise of Underground Comix and the Alternative Press

Brooke Kroeger (Journalism)

Touch/Screen

Antonia Lant (Cinema Studies)

Rome and the Worlds Beyond Roman Frontiers, Eleventh Workshop of the Impact of Empire Network

Michael Peachin (Classics)

Media in Asian Globalization: Identity and Dissent in China and India, 1977-present

Arvind Rajagopal (Media, Culture, and Communications) & Zhen Zhang (Cinema Studies)

Speaking of Gordon Parks: A Symposium

Deborah Willis (Photography & Imaging)

History and Philosophy of Education

Jonathan Zimmerman (Humanities & Social Sciences in the Professions, History)

2010 – 2011 Awardees


Beauty and Fashion: The Black Portrait Symposium

Deborah Willis (Photography and Imaging)

Combat Trauma and the Ancient Stage

Peter Meineck (Classics)

Commodities and Culture, 1851-1914

Elaine Freedgood (English), Rajeswari Sunder Rajan (English) & Robert J.C. Young (English and Comparative Literature)

Conference on Gender and Internal Colonialism

Linda Gordon (History), Maria Montoya (Anthropology) & Renato Rosaldo (Social and Cultural Analysis)

The Digital Encyclopédie Conference

Lucien Nouis (French)

Emotional Cultures in Spain, from the Enlightenment to the Present

Jo Labanyi (Spanish and Portuguese)

Empire, Sexuality, and Literature in the Anglo-American World, 1700-2000: A Symposium in Honor of Henry Abelove

Carolyn Dinshaw (Social and Cultural Analysis), John Guillory (English), Tavia Nyong’o (Performance Studies) & Ann Pellegrini (Religious Studies, Performance Studies)

Foundation to Innovation: A Biennial Symposium Sponsored by the Experimental Cuisine Collective

Amy Bentley (Nutrition, Food Studies, and Public Health)

Getting the Documents to Speak: An International Research Practicum on Cuba and the Atlantic World

Ada Ferrer (History)

Greece, Greeks, and Hellenism in the Age of Transnationalism

Liana Theodoratou (Hellenic Studies)

James Baldwin’s Global Imagination

Rich Blint (Social and Cultural Analysis)

Lucretius and Modernity

Jacques Lezra (Comparative Literature)

Mexican Biodiversity, Green Imperialism, and Indigenous Feminist Leadership

Gayatri Gopinath (Social and Cultural Analysis), Sonia Ospina (Public Management and Policy) & Josefina Saldana-Portillo (Social and Cultural Analysis)

New Directions in Foreign Language Teaching

Nicola Cipani (Italian Studies), Andrea Dortmann (German), John Moran (French) & Maria-Jose Zubieta (Spanish and Portuguese)

The Paris Review Interview: A Symposium

Katie Roiphe (Journalism)

Past and Present in China

Joanna Waley-Cohen (History)

Perform Again

Karen Shimikawa (Performance Studies)

Russian and Slavic Studies Interdisciplinary Colloquium

Ilya Kliger (Russian and Slavic Studies), Yanni Kotsonis (Russian and Slavic Studies and History) & Michael Kunichika (Russian and Slavic Studies)

Springtime Wonder Cabinet

Ren Weschler (New York Institute for the Humanities; Journalism)

Visible Evidence XVIII

Jonathan Kahana (Cinema Studies)

Visions Collided: The Lives and Letters of Elizabeth Bishop’s Poetry and Poetics

Stacy Pies (Gallatin)

2009 – 2010 Awardees


Recounting Life at Times of War with Ascanio Celestini

Stefano Albertini (Italian Studies)

Fornes Play Reading Festival

Gwendolyn Alker (Drama)

Music, Language, Thought VI-VII

Magali Armillas-Tiseyra (Comparative Literature), Amy Cimini (Music), Michael Gallope (Music), Daniel Hoffman-Schwartz (Comparative Literature) & Ceci Moss (Comparative Literature)

Jean Améry and Primo Levy: Rhetoric of Testimony

Ruth Ben-Ghiat (Italian Studies) & Paul Fleming (German)

CAMUS NOW, International Conference

Tom Bishop (French) & Denis Hollier (French)

The Natalia-WOZA Project

James Calder (Graduate Acting Program)

Literature and Cinema in the French-Speaking World

Ludovic Cortade (French)

Art and Ideas

Sue deBeer (Art and Art Professions), David Rimanelli (Art and Art Professions) & Thomas Crow (Institute of Fine Arts)

Radars and Fences 2010: Borders, Affect, Space

Marco Deseriis (Media, Culture, and Communication), Hatim El-Hibri (Media, Culture, and Communication) & Scott Selberg (Media, Culture, and Communication)

The [Unending] Korean War in a Post-9/11 World

Henry Em (East Asian Studies)

Translating French and American Poetry Today

Emmanuelle Ertel (French)

Art/Memory/Place: Commemorating the Triangle Shirtwaist Factory Tragedy

Haidy Geismar (Museum Studies), Peter Wosh (History) & Lynn Gumpert (Grey Art Gallery)

Beast and Citizens: Animality and Culture in Latin America

Gabriel Giorgi (Spanish and Portuguese)

Fred Stein Exhibition

Eckart Goebel (German)

Wallace Stevens, New York, and Modernism

Lisa Goldfarb (Gallatin)

Images: Documenting Political

Yukiko Hanawa (East Asian Studies) & Thomas Looser (East Asian Studies)

organum let open (Music Composition and Performance)

Elizabeth Hoffman (Music) & Marilyn Nonken (Music and Performing Arts Professions)

The History of the Telescope

Myles Jackson (Humanities and Social Sciences, NYU-Poly)

Undercover Reporting Database

Brooke Kroeger (Arthur L. Carter Journalism Institute), Monica McCormick (Bobst Library) & Michael Stoller (Bobst Library)

Navajo Nation Uranium Mining Project (Documentary film)

Yvonne Latty (Arthur L. Carter Journalism Institute)

Early Modernities

Jacques Lezra (Comparative Literature, Spanish and Portuguese) & Christopher Cannon (English)

The Psyences Project

Emily Martin (Anthropology)

The Laugh of the Medusa

Judith Miller (French) & Denis Hollier (French)

Show and Prove: The Tensions, Contradictions, and Possibilities of Hip Hop Studies in Practice

José Muñoz (Performance Studies), Imani Kai Johnson (Performance Studies) & Marcella Runell Hall (Performance Studies)

The Politics and Poetics of Refugees

Crystal Parikh (English and Social and Cultural Analysis)

The Philosophy of Creativity Speaker Series

Elliot Samuel Paul (Philosophy)

Situating Sustainability

Anne Rademacher (Social and Cultural Analysis)

Human Rights and Photography

Fred Ritchin (Photography and Imaging)

National and Post-National Cartographies of Desire in the Works of Francois Noudelman

Avital Ronell (German, Comparative Literature, and English)

Photo Archives and the Photographic Memory, Part III

Patricia Rubin (Institute of Fine Arts)

Valuing Lives: The 1st Annual Workshop in Broad Bioethics

Benjamin Sachs (Environmental Studies)

The Sociological Turn in Translation and Interpreting Studies

Milena Savova (Foreign Languages, Translation, and Interpreting)

Venus 2010: They Call Her Hottentot

Deborah Willis (Photography and Imaging)

2008 – 2009 Awardees


Adelphiques: Brothers and Sisters in Nineteenth-Century French Literature

Claudie Bernard (French)

Archives, Archival Practice, and the Concepts of the Archive

Peter J. Wosh (History)

Blowing Up the Brand: Critical Positions on Promotional Paradigms

Ted Magder (Media, Culture, and Communication)

Concordia Discors

Benoît Bolduc (French) & Henriette Goldwyn (French)

Diderot Today: New Perspectives

Lucien Nouis (French) & Anne Deneys-Tunney (French)

Food for Thought: A Conference of Scholars, Curators, and Librarians from Institutions with Strong Food-Related Collections

Krishnendu Ray (Nutrition, Food Studies, and Public Health) & Marvin J. Taylor (Libraries)

Icons of the Desert: Early Paintings from Papunya

Fred Myers (Anthropology), Pepe Karmel (Art History) & Lynn Gumpert (Grey Art Gallery)

Lecture Series on Translation

Hala Halim (Comparative Literature; Middle Eastern and Islamic Studies)

Music, Language, Thought: Im/Material Affinities

Magali Armillas-Tiseyra (Comparative Literature), Amy Cimini (Music), Michael Gallope (Music), Daniel Hoffman-Schwartz (Comparative Literature) & Ceci Moss (Comparative Literature)

New French Philosophy: Text and Media

Emily Apter (French), Alexander Galloway (Media, Culture, and Communication), Denis Hollier (French) & Ben Kafka (Media, Culture, and Communication)

Schubert and Solitude

Lawrence Weschler (New York Institute for the Humanities)

Sixth Annual Conflux Festival

David Darts (Art and Art Professions)

Teatro Vivo/Living Theatre: A Festival

Sylvia Molly (Spanish and Portuguese), Lila Zemborain (Spanish and Portuguese) & Mariela Dreyfus (Spanish and Portuguese)

Truth be Told

Linda Mills (Law) & Brian Dilg (Institute of Film and Television)

Wonder Cabinet

Lawrence Weschler (New York Institute for the Humanities)

IX Centenary of King Alfonso VI’s Death

Salvador Martinez (Spanish and Portuguese)

2007 – 2008 Awardees


100% Venezuela: Venezuelan Film Festival, Second Edition

Javier Guerrero (Spanish and Portuguese) & Gerard Aching (Spanish and Portuguese)

24th Annual Conference of the Association for Israel Studies

Ronald W. Zweig (Center for Israel Studies) & Debra London Ben-Ami (Center for Israel Studies)

Accessories in the Renaissance

Bella Mirabella (Gallatin)

Bodies Exhibit Student Fieldtrip

Shaghayegh Harbi (General Studies)

Catastrophe and Caesura: Philippe Lacoue-Labarthe Today

Judith Alpert (Applied Psychology), Avital Ronell (German) & Shireen R. K. Patell (German)

Cultural Conversions: Religion, Gender, and Latino/a America

Ann Pellegrini (Performace Studies)
Josefina Saldaña-Portillo (Social and Cultural Studies; Center for Latin American and Caribbean Studies)

Cultural Studies Association Annual Conference

Randy Martin (Art and Public Policy)

Do-It-Yourself Media: Movement Perspectives on Social Movements

Stephen Duncombe (Gallatin)

Here and Now: African and African-American Art and Film

Deborah Willis (Photography and Imaging)

Italian Art at La Pietra: Transatlantic Conversations

Jane Tylus (Italian Studies), Pepe Karmel (Art History) & Mariët Westermann (Institute of Fine Arts)

Jews and American Capitalism

Hasia R. Diner (Hebrew and Judaic Studies)

La Pietra’s Writers’ Festival

Barbara Bonciani (Villa la Pietra)

Medieval Theater, Then and Now

Nancy Regalado (French)

Mid-Atlantic Slavic Conference

Anne Lounsbery (Russian and Slavic Studies)

Modernist Studies Annual Conference

Phil Harper (English) & Patrick Deer (English)

Poetry Readings: A Celebration of Verbal and Visual Culture in Latin America

Lynn Gumpert (Grey Art Gallery)

Resisting Completing: Queer Latino/a Interventions

Maria Josephina Saldaña (Social and Cultural Analysis)

Shocked! Shocked!

Lawrence Weschler (New York Institute of the Humanities)

Society for Disability Studies Conference

Don Kulick (Anthropology)

Symposium on the ‘Golden Calf’

Mark Smith (Hebrew and Judaic Studies)

Symposium on Visual Culture in Germany and Italy, 1945-1955

Ruth Ben-Ghiat (Italian Studies)

The 6th Orphan Film Symposium

Dan Streible (Cinema Studies)

The Way We Read Now

Elain Freedgood (English) & Emily Apter (French)

Theory: An Ongoing Colloquium

John Hamilton (German; Comparative Literature), Martin Harries (English) & Michèle Lowrie (Classics)

Towards a Gendered History of Italian Literature

Virginia Cox (Italian Studies) & Chiara Ferrari (Italian Studies)

Western Representation and Its Determination on Our Own Realities

Robert J. C. Young (Comparative Literature; English)

Writing Women 1700-1800: Literary History at the Crossroads

Paula McDowell (English) & Bryan E. Waterman (English)

2006 – 2007 Awardees


Bodelian Douce 308

Nancy Regalado (French)

J.M. Coetzee and his Doubles

Nancy Ruttenberg (Comparative Literature) & Mark Sanders (Comparative Literature)

Less Commonly Taught Languages Proficiency Assessment

Zachary Lockman (Middle Eastern and Islamic Studies)

Bodelian Douce 308

Nancy Regalado (French)

Rethinking Boundaries: Transformations in Methods and Approaches to Atlantic History

Karen Ordahl Kupperman (History)

Finding a Place in an International World: How Ancient Peoples Viewed Themselves and Their Neighbors

Mark Smith (Hebrew and Judaic Studies)

Real Life Documentary Film Festival

Awam Amkpa (African Studies, Drama)

2007 Psychology and Social Justice Conference

Susan Anderson (Psychology)

Discidencias

Graciela M. Baez (Spanish and Portuguese)

Politics and Paranoia – The Political Exploitation of Paranoid Anxiety

John Kuo Wei Tchen (A/P/A Institute) & Laura Chen-Schultz (A/P/A Institute)

Border Zones: Art History in an Age of Visual Culture

Pepe Karmel (Fine Arts)

Native Peoples Forum at NYU

T. James Matthews (Psychology and Neural Science)

Hannah Arendt Right Now

Lawrence Weschler (New York Institute for the Humanities)

Research in Trauma and Violence: Traumatic Effects

Judith Alpert (Applied Psychology), Avital Ronnell (German) & Shireen R.K. Patell (German)

Poetry Readings: A Celebration of Verbal and Visual Culture in Latin America

Lynn Gumpert (Grey Art Gallery)

2005 – 2006 Awardees


The Social and Material Life of Indian Cinema

Richard Allen (Cinema Studies)

From the Hudson to the Jarama and Back: New Yorkers Remember the Spanish Civil War

James D. Fernández (Spanish and Portuguese)

From the Hudson to the Jarama and Back: New Yorkers Remember the Spanish Civil War

James D. Fernández (Spanish and Portuguese)

Mediating Enlightenment Past and Present

Clifford Siskin (English)

Lock Down/Drag Out: A Weekend Conference Surveying the Current State of Play in the Intellectual Property/Fair Use Culture Wars

Lawrence Weschler (New York Institute for the Humanities)

Katrina Symposium and Benefit

Lisa Duggan (Social and Cultural Analysis)

Performance and Performers in the Eastern Mediterranean: 11th – 18th Centuries

Evelyn Birge Vitz (French)

Empires from Ancient to Modern Times

Ruth Ben-Ghiat (History)

2004 – 2005 Awardees


Kaleidasoul

Daniel Banks (Drama)

Feminist Theory and Music 8

Suzanne Cusick (Music)

250th Anniversary Colloquium: Discourse on the Foundation and the Origin of Inequality Among Men

Anne Deneys-Tunney (French)

Government and Humanity

Ilana Feldman (Near Eastern Studies)

Image and Imagination

Bernd Hüppauf (German)

Dante and His Age

Jane Tylus (Italian Studies)

Image and Imagination

Bernd Hüppauf (German)

2003 – 2004 Awardees


Rhetoric and the Non-Verbal Arts

Mary J. Carruthers (Humanities)

George Sand, familles et communautés

Claudie Bernard (French)

Sylvester: The Life and Work of a Musical Icon

Carolyn Dinshaw (Gender and Sexuality) & Jason King (Recorded Music)

2002 – 2003 Awardees


Anagnorisis/Recognition in Narrative, Film and Opera

Phillip Kennedy (Middle Eastern Studies)

Gendered Bodies, Transnational Politics: Modernities Reconsidered

Carloyn Dinshaw (Gender and Sexuality) & Rabab Abdulhadi (Gender and Sexuality)

2001 – 2002 Awardee


Nota Bene: Why the Classics were Neumed in the Middle ages

Nancy F. Regalado (Medieval and Renaissance Studies) & Edward Roesner (Music)

2000 – 2001 Awardees


Between Caliban and Sycorax: Kamau Brathwaite and Caribbean Culture

Timothy Reiss (Comparative Literature)

The Urban Generation: Chinese Cinema and Society in Transformation

Zhang Zhen (Cinema Studies)

Johannes Reuchlin’s “Recommendation Whether to Confiscate, Destroy and Burn All Jewish Books”

Nancy F. Regalado (Medieval and Renaissance Studies)

Perspectives on the Italian National Election, May 2001

David Travis (NYU Florence)

1999 – 2000 Awardees


Crossing Boundaries: The African Diaspora in the New Millennium

Michael A. Gomez (History)

Detained

Daniel Banks (Drama)

Slave Routes: The Long Memory

John Fitzgerald Gates (Africana Studies)

The Non-Jewish World Through Jewish Eyes

Department of Hebrew and Judaic Studies

1998 – 1999 Awardees


The Actor’s Role in New Play Development

Zelda Fichandler (Drama)

Disputed Questions: Contemporary Controversies Concerning Aquinas

Nancy F. Regalado (Medieval and Renaissance Studies)

Africa Across the Disciplines

Richard W. Hull (History)

Queer Youth in American Society

Francesco Erspamer

1997 – 1998 Awardees


Sport Matters: Black Intellectuals Respond to “Darwin’s Athletes”/span>

Jeffrey Sammons (History)

Research Trends in Medieval Spanish Manuscript Culture

Salvador Martinez (Spanish and Portugese)

Relatively Speaking: A Conference on Lesbian, Gay, Bisexual, and Transgender Families

Mary Bernstein (Sociology) & Renate Reimann